Ogrzewanie domu gazem płynnym

Ogrzewanie domu gazem płynnym

Zanim wybierzemy sposób ogrzewania domu należy dobrze to przemyśleć. Nie chodzi tylko o same koszty, ale również inne czynniki, jakie mają wpływ podczas wyboru odpowiedniej instalacji.

Ważne są koszty ogrzewania instalacji, ponieważ istotną kwotę przeznaczyliśmy na budowę domu jednak miejsce gdzie zostanie zainstalowane urządzenie grzewcze jest również bardzo ważne.

Obecnie na rynku jest bardzo duża oferta projektów domów jednorodzinnych. Do ogrzewania zazwyczaj stosowane jest paliwo stałe i w tym przypadku najczęściej buduje się kotłownie, kominki w salonach, a także stosuje się kotły grzewcze, które można instalować w łazience i kuchni. To rozwiązanie jest jednak zazwyczaj stosowane, gdy budowane są małe domy.

Warto pamiętać, że projekt domu można zmienić i dostosować projekt instalacji do naszych indywidualnych potrzeb. Najbardziej popularne jest ogrzewanie gazowe i to właśnie je najczęściej wybieramy podczas budowy domu jednorodzinnego. Jeśli jednak w pobliżu brakuje sieci gazowej, a koszt jej budowy nie byłby opłacalny warto zdecydować się na gaz płynny.

Co powinien zawierać projekt, aby można było zastosować gaz płynny?

Kotłownia jest potrzebna, gdy korzystamy z pelletu, węgla i gazu płynnego. Jednak, jeśli zdecydujemy się na kotły gazowe i na zamkniętą komorę spalania, wtedy możemy kocioł zamontować w kuchni czy łazience. Natomiast kotły z otwartą komorą spalania można zamontować w pomieszczeniach nie mniejszych niż 8m3.
projekt domu Ogrzewanie domu gazem płynnym

Ogrzewanie domu gazem płynnym

Piwnica jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Nie wymaga aranżacji oraz nie zabiera powierzchni użytkowej. Kolejnym atutem przemawiającym za tym rozwianiem są praktycznie bezobsługowe nowoczesne kotły, do których nie trzeba często zaglądać.

Uwaga. Kocioł na gaz płynny nie może znajdować się w piwnicy. Dlatego, w tym przypadku kotłownia nie może być wykonana poniżej poziomu gruntu. Dlaczego? Ponieważ gaz propan oraz propan- butan są lżejsze od powietrza. Jeśli dojdzie do awarii np. wycieku paliwa pod ziemią w piwnicy nie będzie miał jak wydostać się na zewnątrz.

Jakie warunki musi spełniać kotłownia na gaz płynny?

Wysokość kotłowni powinna wynosić minimum 2,2m, jednak jeśli dom jest modernizowany wymiary mogą wynosić min. 1,9 m. Podłoga w kotłowni musi mieć delikatny spadek, aby umożliwić wypływanie wylanej w kotłowni wody przez otwór wylewny. Należy pamiętać o tym, aby nie montować żadnych otworów np. studzienek kanalizacyjnych. Koniecznie trzeba zamontować otwór nawiewny usytuowany pod stropem i mieć powierzchnię min. 200 cm2 (moc kotła do 30 kW) lub 300 cm2 (moc kotła od 30 do 60 kW), oraz otwór wywiewny niezamykany, usytuowany na poziomie podłogi oraz powierzchnię min. 200 cm2 (moc kotła do 30 kW) lub 300 cm2 (moc kotła od 30 do 60 kW).

Pozostałe artykuły tematyczne o nieruchomościach online:

about author

admin

related articles

Napisz do nas:

Emailpawelh298[malpa]tlen.pl
Tel[035] 879 90 99
Fax[035] 879 90 00
MiastoPoznań
RegionWielkopolska
KrajPolska

Polecamy: