Jaki kominek wybrać do domu i mieszkania?

Jaki kominek wybrać do domu i mieszkania?

Czy jest wśród nas ktoś, kto chociaż raz nie pomyślał jak dobrze byłoby mieć w domu kominek? Szczególnie w deszczowe, jesienne dni ta perspektywa jest niezwykle kusząca. Kominek coraz częściej postrzegany jest nie tyko jednak jako źródło taniego ciepła w naszym domu, ale także jako jego niezwykły element dekoracyjny. Dlaczego ogrzewanie kominkowe jest obecnie tak bardzo popularne?

Projekty domów jednorodzinnych bardzo często uwzględniają kominek. Jednak ich montaż jest możliwy także w mieszkaniach czy też starych kamienicach. Aby to zrobić, wystarczy tylko odpowiednio dopasować przewody kominowe.

Tradycyjny kominek otwarty

Nazywamy tak kominek z otwartym paleniskiem, do którego mamy swobodny dostęp. Mimo, iż jego funkcjonalność jest dużo niższa niż w przypadku zamkniętego paleniska, rozwiązanie to ma wielkie grono swoich zwolenników. Tradycyjny kominek otwarty stwarza przede wszystkim niepowtarzalny klimat w naszym domu.

Pamiętajmy, że postawieniem kominka powinni zająć się fachowcy, posiadający wiedzę i praktykę w tym temacie. Mamy wtedy gwarancję, że kominek będzie dobrze spełniał swoją rolę (grzał), nie będzie dymił, i co najważniejsze, nie będzie stwarzał zagrożenia pożarowego.

Aby zminimalizować liczbę zagięć przewodu dymowego, palenisko powinno znaleźć się jak najbliżej komina. Jedną z wad kominka otwartego jest konieczność wybierania popiołu z paleniska (najlepiej po każdym paleniu). Rozwiązaniem tego problemu może być zamontowanie w nim rusztu wraz z szufladą na popiół.

Tradycyjny kominek to bardziej element dekoracyjny w naszym domu niż źródło ciepła. W zasadzie ogrzewa tylko osoby znajdujące się w jego bezpośrednim otoczeniu. Dzieję się tak dlatego, że większość ciepła ucieka przez komin, do tego użyte paliwo bardzo szybko się spala. Jeżeli chcemy, by kominek służył nam jednak do ogrzewania całego domu, jego palenisko musi być zamknięte szklanym drzwiczkami.
kominek Jaki kominek wybrać do domu i mieszkania?

Jaki kominek wybrać do domu i mieszkania?

Oszczędnie i ciepło

Przed podjęciem decyzji o postawieniu kominka, dobrze zastanówmy się do jakich celów ma on nam służyć. Jeżeli jego głównym zadaniem ma być funkcja grzewcza w naszym domu, bardzo dokładnie sprawdźmy jego parametry techniczne i użytkowe. Dostępne obecnie na rynku nowoczesne wkłady kominkowe, pozwalają na uzyskanie o wiele niższych kosztów ogrzewania, niż w przypadku ogrzewania na olej, gaz czy też prąd.

Jeżeli zdecydujemy się już na ogrzewanie kominkowe, do wyboru mamy dwa rozwiązania:

System Dystrybucji Gorącego Powietrza ? DGP

Działanie tego systemu przebiega w trzech etapach i jest bardzo proste. Polega na rozgrzaniu przez ogień wkładu kominkowego, po czym ciepło przedostaje się do powietrza, aby na końcu rozprowadzić je po całym budynku.

Główną zaleta tego systemu jest przede wszystkim to, że jego eksploatacja jest bardzo tania. Nie wymaga zależności od zewnętrznych dostawców energii ? w razie awarii np. sieci gazowej czy elektrycznej, nie odczujemy w żaden sposób spadku temperatury. Wystarczy wtedy tylko rozpalić ogień w kominku i cieszyć się wysoką temperaturą. Dużą niedogodnością natomiast jest brak możliwości dokładnego regulowania temperatury w pomieszczeniach. Zależy to tylko i wyłącznie od intensywności palenia. Także w przypadku nieobecności domowników (wystarczy kilkanaście godzin bez palenia), dom ulega wychłodzeniu.

Kominek z płaszczem wodnym

Tego typu rozwiązanie posiada o wiele bardziej skomplikowaną instalację, która wymaga wielu zabezpieczeń i regulacji. Kominek z płaszczem wodnym współpracuje z instalacją centralnego ogrzewania i jego wykonanie powinniśmy zlecić specjaliście z odpowiednimi kwalifikacjami. System ten może pracować tylko w instalacjach grzewczych systemu otwartego. Od zwykłego wkładu kominkowego odróżnia go to, że spaliny ogrzewają nie powietrze a wodę. Jest to rozwiązanie wprawdzie droższe, jednak dające większe możliwości.

Decydujące parametry

Jak już wcześniej wspominaliśmy, po podjęciu decyzji o instalacji kominka, koniecznie zwróćmy uwagę na jego parametry. Najważniejszym z nich jest sprawność ? wartość ta powinna wynosić minimum 70% podczas normalnej pracy. Daje nam to możliwość odzyskania, w postaci ciepła, tych 70% energii wytworzonej w procesie spalania. Następne cechy, ważne przy wyborze kominka, to moc nominalna, czas pracy, średnia temperatura spalin oraz zużycie drzewa podczas palenia.

Pozostałe artykuły tematyczne o nieruchomościach online:

about author

admin

related articles

Napisz do nas:

Emailpawelh298[malpa]tlen.pl
Tel[035] 879 90 99
Fax[035] 879 90 00
MiastoPoznań
RegionWielkopolska
KrajPolska

Polecamy: