Architektura gotyku w Toruniu

Architektura gotyku w Toruniu
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Architektura gotyku w Toruniu

Architektura Toruniu corocznie przyciąga setki turystów do tego miasta. Nie są to tylko Polacy, bowiem do grodu Kopernika tłumnie przybywają również Niemcy, Włosi, a nawet Japończycy. Co powoduje, że miast to jest nie tylko jednym z najfajniejszych miast studenckich, ale również celem wycieczek turystów? Właśnie architektura, a dokładnie gotyk na dotyk. Hasło reklamowe miasta tak bardzo wrosło w jego panoramę, że nie sposób użyć innych słów, by je opisać.

Bowiem gotyk w historycznej części Torunia jest dosłownie na każdym kroku. Nie dziwi żadnego znawcy, czy pasjonata architektury średniowiecznej, że toruńska Starówka została w 1997 roku wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kto nie wierzy i nie rozumie, dlaczego, powinien przyjechać do tego miasta, zobaczyć je na własne oczy i przejść główną ulicą Starego Miasta, czyli Szeroką. Pięknie zachowany układ urbanistyczny miasta naprawdę pozwala otworzyć oczy szeroko ze zdumienia. Wszędzie można zobaczyć piękną czerwień gotyku, a kamienice rozrzucone na całej Starówce pochodzą z różnych epok historycznych. W centrum starówki znajduje się piękny ratusz, którego wieżę można zwiedzić. Najpierw trzeba się jednak wspiąć na samą górę. Stamtąd zaś rozpościera się piękny widok na całe miasto, dolinę Wisły, a także na podtoruńskie miejscowości, jeśli sprzyja widoczność. Nie można również nie zauważyć pomnika Kopernika. Co do samego astronoma, warte uwagi jest oczywiście kilka miejsc powiązanych z nim biograficznie, czyli Dom Kopernika, czy tematycznie, czyli miejskie obserwatorium. Piękne są również pozostałości miejskich obwarowań, czyli długie fragmenty murów, z zabytkowymi bramami, basztami takimi jak Gołębnik, Żuraw, czy wszystkim chyba najlepiej znana Krzywia Wieża. Bowiem, żeby zobaczyć krzywą wieżę, nie trzeba udawać się aż do Pizy. Toruńska jest równie efektowna, wiąże się z nią ciekawa legenda i historia. Na koniec nie można zapomnieć o odwiedzeniu wielkich toruńskich kościołów zbudowanych również w stylu gotyckim.

Pozostałe artykuły tematyczne o nieruchomościach online:

about author

admin

related articles

Napisz do nas:

Emailpawelh298[malpa]tlen.pl
Tel[035] 879 90 99
Fax[035] 879 90 00
MiastoPoznań
RegionWielkopolska
KrajPolska

Polecamy:

  • Drogie ogrzewanie nieruchomości

    Drogie ogrzewanie nieruchomości Okazuje się, że spadek stawek za gaz przewidzianych na 2013 rok, wcale nie idzie w parze z zmniejszonymi rachunkami, które trzeba będzie zapłacić za ogrzewanie. Okazuje się bowiem, że najprawdopodobniej w obecnym sezonie trzeb będzie zapłacić nawet o 100, 200 złotych więcej za rachunki za gaz. Właściciele nieruchomości nie zbyt uszczęśliwieni również…

    Read more
  • Najem czy zakup?

  • Największy budynek świata