Kosztorys budowy domu

Kosztorys budowy domu
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Kosztorys budowy domu zawiera zarówno ceny materiałów budowlanych, jak i koszty robocizny. Mogą się one różnić od tego, ile w rzeczywistości zapłacimy, bowiem materiały budowlane mają inne ceny w różnych regionach kraju. Fachowcy również inaczej cenią swoją pracę, pamiętajmy jednak, że dużo niższa oferta niż w kosztorysie powinna wzbudzić naszą czujność, czy by rzeczywiście mamy do czynienia z profesjonalistą. Oszczędność na jakości materiałów budowlanych i zatrudnienie nieprofesjonalnej firmy budowlanej to ryzyko, którego nie powinniśmy ponosić. Niebezpieczne konsekwencje a nawet katastrofa budowlana mogą nas kosztować znacznie więcej.

Koszty budowy zależą również od tego, jaki projekt domu wybierzemy. I nie ma tu większego znaczenia czy będzie to dom parterowy czy dom z poddaszem, choć uznaje się, że ten drugi może być nieco tańszy od parteru. Większe znaczenie ma bryła i kształt budynku, projekt dachu czy liczba niestandardowych elementów architektonicznych.

Tani dom dla cztereosobowej rodziny można poznać po tym, że ma prostą i zwartą bryłę. Pozbawiony jest architektonicznych ?udziwnień?, takich jak lukarny czy wykusze. Ważne jest, żeby dach miał względnie małą powierzchnię w porównaniu z powierzchnią użytkową całego domu. Dlatego całkiem tanie projekty domów parterowych to rzadkość. Jeśli jeszcze chodzi o dachy to najlepiej budować domy z dachem dwuspadowym lub domy z dachem jednospadowym. Takie projekty dachu są najtańsze i najprostsze w budowie.

Istotnym elementem jest również piwnica, bowiem domy podpiwniczone mogą być droższe nawet o 20% od domów bez piwnic. Najlepiej więc zrezygnować z piwnicy i obok domu postawić projekt budynku gospodarczego, jeżeli oczywiście warunki działki nam na to pozwalają.

 

Pozostałe artykuły tematyczne o nieruchomościach online:

about author

admin

related articles

Napisz do nas:

Emailpawelh298[malpa]tlen.pl
Tel[035] 879 90 99
Fax[035] 879 90 00
MiastoPoznań
RegionWielkopolska
KrajPolska

Polecamy:

  • Drogie ogrzewanie nieruchomości

    Drogie ogrzewanie nieruchomości Okazuje się, że spadek stawek za gaz przewidzianych na 2013 rok, wcale nie idzie w parze z zmniejszonymi rachunkami, które trzeba będzie zapłacić za ogrzewanie. Okazuje się bowiem, że najprawdopodobniej w obecnym sezonie trzeb będzie zapłacić nawet o 100, 200 złotych więcej za rachunki za gaz. Właściciele nieruchomości nie zbyt uszczęśliwieni również…

    Read more
  • Najem czy zakup?

  • Największy budynek świata