Cudzoziemcy chcą kupować polskie nieruchomości

Cudzoziemcy chcą kupować polskie nieruchomości.

Polskie nieruchomości są łakomym kąskiem nie tylko dla rodzimych inwestorów. Również cieszą się one zainteresowaniem cudzoziemców, którzy w ostatnich latach przejawiają sporą aktywność na rynku. Jak wynika z danych statystycznych jedynie w latach 2006-2010 zagraniczni kupcy dokonali zakupu nieruchomości o łącznej powierzchni ponad dziewięciuset pięćdziesięciu tysięcy metrów kwadratowych. Najczęściej budynki w Polsce kupują obywatele pochodzący ze Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii. Widać także spore zainteresowanie Irlandczyków, Niemców czy też Holendrów. Cudzoziemcy upodobali sobie szczególnie największe polskie miasta. To właśnie tam najczęściej dokonywali swoich zakupów. Najbardziej popularnym miejscem była Warszawa.

Czterdzieści dwa procent nieruchomości, które kupili obcokrajowcy znajduje się w województwie mazowieckim. Na drugim miejscu w tej klasyfikacji plusie się województwo małopolskie. Tam jednak jest ich jedynie dwanaście procent, co pokazuje ogromną różnicę pomiędzy stolicą a pozostałymi regionami kraju. Najmniejszym zainteresowaniem cieszyły się województwa świętokrzyskie oraz podkarpackie. Nie udało im się zgromadzić nawet jedenego procent udziału w rynku. Oczywiście wiele zależy od tego w jakim celu kupowane są nieruchomości. Z przeprowadzonych analiz wynika, że obecnie kupowane są one na własny użytek. Dopiero w drugiej kolejności cudzoziemcy traktują polskie mieszkania czy budynki jako lokata kapitału. Obecnie przy zakupie cudzoziemcy kierują się przde wszystkim wielkością oraz lokalizacją apartamentu. To dla nich najważniejsze kryteria brane pod uwagę. Widać więc, że liczy się dla nich przede wszystkim prestiż związany z miejscem zamieszkania. W praktyce można spodziewać się, że cudzoziemcy kupili w ostatnich latach jeszcze więcej nieruchomości. Wszystko dlatego, że dane gromadzone przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie biorą pod uwagę zakupów mieszkań spółdzielczych, gdzie także aktywni są kupcy spoza naszego kraju. Lwia część zakupów może być realizowana tą właśnie drogą.

Pozostałe artykuły tematyczne o nieruchomościach online:

about author

admin

related articles

Napisz do nas:

Emailpawelh298[malpa]tlen.pl
Tel[035] 879 90 99
Fax[035] 879 90 00
MiastoPoznań
RegionWielkopolska
KrajPolska

Polecamy:

  • Drogie ogrzewanie nieruchomości

    Drogie ogrzewanie nieruchomości Okazuje się, że spadek stawek za gaz przewidzianych na 2013 rok, wcale nie idzie w parze z zmniejszonymi rachunkami, które trzeba będzie zapłacić za ogrzewanie. Okazuje się bowiem, że najprawdopodobniej w obecnym sezonie trzeb będzie zapłacić nawet o 100, 200 złotych więcej za rachunki za gaz. Właściciele nieruchomości nie zbyt uszczęśliwieni również…

    Read more
  • Najem czy zakup?

  • Największy budynek świata