Tanie schody wewnętrzne z drewna
Domy piętrowe czy domy z poddaszem częściej buduje się niż domy parterowe. Mają wiele zalet: dużo łatwiej rozplanować w nich wszystkie pomieszczenia, rozkładając je na funkcjonalne strefy, łatwiej znaleźć w nich miejsce na pomieszczenia gospodarcze czy dodatkowe. Jeżeli chodzi o koszty budowy ? domy z dwiema kondygnacjami można budować na znacznie mniejszych, a co za tym idzie tańszych działkach budowlanych.
Projekty domów piętrowych czy z poddaszem wymagają jednak budowy schodów wewnętrznych. W nowoczesnych domach dawno przestały być one schowane w klatkach schodowych ? dziś stanowią bardzo istotny element aranżacji wnętrza. Aby jednak stały się ich ozdobą, powinny być wykonane z atrakcyjnych materiałów.
Bardzo ekskluzywnie wyglądają schody drewniane. Pasują zarówno do nowoczesnych, jak i klasycznych wnętrz. Jednak jest to rozwiązanie bardzo drogie. Budowa schodów z drewna czy też tworzenie ich z gotowych elementów drewnianych może znacznie podwyższyć koszt wykończenia wnętrz.
schody Tanie schody wewnętrzne z drewnaWzględnie tanie schody wewnętrzne możemy zaplanować budując schody żelbetowe. Wymagają jednak one wykończenia bardziej dekoracyjnym materiałem niż beton, z którego są wykonane. Jeżeli jesteśmy zwolennikami drewna w aranżacji wnętrz, to warto właśnie ten materiał wykorzystać na okładzinę schodów drewnianych.
Pamiętajmy jednak, że nie każdy gatunek drewna nadaje się na schody wewnętrzne. Obciążanie stopni wymaga drewna twardego, wytrzymałego i zabezpieczonego przed wodą używaną np. podczas mycia posadzki.
Najlepiej więc wybrać drewno lite pierwsze klasy, a z gatunków postawić na buk, jesion, klon, modrzew czy dąb, czyli gatunki twarde i odporne na ścieranie. Jeżeli zależy nam na wyjątkowym wystroju wnętrza, możemy zdecydować się również na egzotyczne gatunki drewna, jak np. teak, jatoba czy marbau. Piękne kolory i wyjątkowe parametry wytrzymałościowe to zalety drewna egzotycznego, które usprawiedliwiają wysoką cenę.
Jeśli chcemy obniżyć koszt wykończenia schodów, estetyczne gatunki stosujmy na stopnie, natomiast tańsze na podstopnice, cokoły czy listwy, które już nie muszą być wykończone tak odpornymi materiałami.
Bez względu na to, jakie gatunki drewna wybieramy na schody w domu, muszą być one dodatkowo zabezpieczone. Najpopularniejszymi produktami impregnującymi drewno są lakier i olej. Oba rozwiązania pozwolą na odpowiednią ochronę, ale dają inny efekt wizualny.
Lakier do drewna tworzy na powierzchni powłokę, która może być błyszcząca lub matowa. Tymczasem olej, wnikający w głąb drewna, zachowuje strukturę drewna, a jego warstwa jest niewyczuwalna na powierzchni.
Olejowane schody można odnawiać fragmentami. Jeżeli zobaczymy przetarcia na kawałku stopnia, możemy po prostu położyć na nim nową warstwę oleju. Lakierować trzeba w całości, pokrywając całą powierzchnię, wykonuje się to jednak znacznie rzadziej niż olejowanie.
Bez względu na to, czy wybierzemy olej czy lakier, schody odkurzamy za pomocą miękkie szczotki. Większe zabrudzenia możemy usunąć tylko lekko wilgotnym mopem, a potem wytrzeć powierzchnię do sucha. Stosujmy odpowiednie środki pielęgnacyjne, to pięknem drewnianych schodów będziemy cieszyć się przez wiele lat.