Prawo Wodne

0
5
Rate this post

Prawo Wodne wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego przy planowaniu poboru oraz odprowadzania wód powierzchniowych i podziemnych (np. pobór wody ze studni, stawu, jezioru lub rzeki) oraz jeśli ścieki wprowadzane będą do wód lub do ziemi. Jeżeli jednak głębokość naszej studni nie przekroczy 30 m, a korzystać będziemy z niej wyłącznie dla potrzeb zwykłego gospodarstwa domowego w ilości nieprzekraczającej 5 m3 na dobę, pozwolenie wodnoprawne nie będzie konieczne.

Budowa studni

Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim odpowiadają budynki i ich usytuowanie przewiduje, że odległość studni dostarczającej wodę przeznaczoną do spożycia przez ludzi powinna wynosić ? licząc od osi studni ? co najmniej:

1) do granicy działki ? 5 m,

2) do osi rowu przydrożnego ? 7,5 m,

3) do budynków inwentarskich i związanych z nimi szczelnych silosów, zbiorników do gromadzenia nieczystości, kompostu oraz podobnych szczelnych urządzeń ? 15 m,

4) do najbliższego przewodu rozpuszczającego kanalizacji indywidualnej, jeżeli odprowadzane są do niej ścieki oczyszczone biologicznie w stopniu określonym w przepisach dotyczących ochrony wód ? 30 m,

5) do nieutwardzonych wybiegów dla zwierząt hodowlanych, najbliższego przewodu rozpuszczającego kanalizacji lokalnej bez urządzeń biologicznego oczyszczania ścieków oraz do granicy pola filtracyjnego ? 70 m.

Sytuowanie studni w odległości mniejszej niż 5 m od granicy działki, a także studni wspólnej na granicy dwóch działek jest także możliwe, ale tylko pod warunkiem zachowania na obydwu działkach odległości, o których mowa w wymienionych wyżej punktach 2?5.

Teren otaczający studnię kopana, w pasie o szerokości co najmniej 1 m, licząc od zewnętrznej obudowy studni, powinien być pokryty nawierzchnia utwardzona, ze spadkiem 2% w kierunku zewnętrznym.