Inwestowanie w inteligentny dom się opłaca

Coraz popularniejsze, również w Polsce, są instalacje inteligentne integrujące poszczególne elementy domu oraz wszelkie instalacje elektryczne w jedną całość tak, by możliwe było zarządzanie z nimi z jednego urządzenia. Brzmi niesamowicie, i drogo. Jednak jednorazowy wydatek z tytułu założenia takiej instalacji może w przyszłości zaowocować dużymi oszczędnościami.

O jakich oszczędnościach mówimy? Głównym celem inteligentnych domów jest optymalne sterowanie instalacjami oświetlenia oraz ogrzewania. Umiejętne nimi zarządzanie, w pełni automatyzowane pozwoli na zaoszczędzenie nawet kilkuset złotych! Wszyscy czytelnicy zapewne znają sytuacje, kiedy oświetlenie jest włączone w pokoju, z którego nie korzystamy przez dłuższy czas.

Inteligentny dom w momencie wykrycia braku domowników przez określony czas wyłączy oświetlenie w danym pomieszczeniu, włączając je gdy ktoś do niego wejdzie. Argumenty przeciwników stosowania takich technologii są także zrozumiałe. Po co instalacja ma zajmować się czymś, co może zrobić każdy? Jednak w dłuższym czasu okazać może się, że nie każdy pamięta o regularnym gaszeniu oświetlenia w pokoju, w którym nie przebywa. Za to inteligentny dom ma kontrolę nad oświetleniem przez cały czas.

Kolejnym rodzajem generowanych oszczędności jest wspomniane w artykule ogrzewanie. Instalacja inteligentna może przykładowo zmniejszyć poziom ogrzewania w pomieszczeniu, które aktualnie jest wietrzone. Wiadomo powszechnie, że ciepło utrzymujące się w pokoju, jak i ciągle dostarczane przez grzejniki, jest marnowane w przypadku otworzenia okien na dłuższy czas. Inteligentny dom zmniejszy poziom ogrzewania, gdy otrzyma informację do centralnego panelu, że okna są otwarte w danym pokoju. Za pomocą sterowania inteligentną instalacją możliwe jest także utrzymywanie innych temperatur w poszczególnych pomieszczeniach za pomocą paru kliknięć.

Sterowanie inteligentnym domem również zaliczyć można do zalet stosowania tego typu instalacji. Wydawać polecenia można z panelu sterującego, najcześciej montowanego na ścianach wybranych pomieszczeń, lub z urządzeń mobilnych – popularnych tabletów lub telefonów typu smartphone. Nie ma znaczenia system operacyjny danego urządzenia – programy do zarządzania akcjami inteligentnych domów są multiplatformowe!

Pozostałe artykuły tematyczne o nieruchomościach online:

about author

admin

related articles

Napisz do nas:

Emailpawelh298[malpa]tlen.pl
Tel[035] 879 90 99
Fax[035] 879 90 00
MiastoPoznań
RegionWielkopolska
KrajPolska

Polecamy:

  • Drogie ogrzewanie nieruchomości

    Drogie ogrzewanie nieruchomości Okazuje się, że spadek stawek za gaz przewidzianych na 2013 rok, wcale nie idzie w parze z zmniejszonymi rachunkami, które trzeba będzie zapłacić za ogrzewanie. Okazuje się bowiem, że najprawdopodobniej w obecnym sezonie trzeb będzie zapłacić nawet o 100, 200 złotych więcej za rachunki za gaz. Właściciele nieruchomości nie zbyt uszczęśliwieni również…

    Read more
  • Najem czy zakup?

  • Największy budynek świata