Spora ilość zakładów elektrotechnicznych wyspecjalizowała się już w tworzeniu różnorodnych, wyjątkowo trwałych pokryć galwanicznych. Należą do nich warstwy cynku, cyny, niklu, chromu, miedzi, srebra czy aluminium. Usługami galwanicznymi nazywa się natomiast cynkowanie galwaniczne, cynowanie, miedziowanie, niklowanie lub np. chromowanie. Jakimi cechami powinny się one natomiast wykazywać?
Firmy świadczące takie usługi zazwyczaj nie ograniczają się do stosowania wyłącznie jednego materiału. Nie wykonują więc tych powłok wyłącznie z niklu czy srebra, dlatego gdy klient poprosi je o zastosowanie złota, spokojnie właśnie tym materiałem się posłużą. Będą również zdolne do przygotowania powłok o rozmaitych grubościach. Na ogół te ochronne warstwy są dość cienkie, ale czasem samemu klientowi zależy na ich większych wymiarach.
Usługi galwaniczne wymagają zawsze posiadania odpowiednich narzędzi, sprzętów i urządzeń. Z tego powodu żaden człowiek nie wykonuje ich samodzielnie, zlecając je każdorazowo innym firmom.