Budowa studni

0
14
Rate this post

Jeżeli jednak okaże się, że sieć jest daleko i zarówno dla przedsiębiorstwa wodociągowego, jak i dla inwestora budowa przyłączy będzie zupełnie nieekonomiczna, możemy zaplanować budowę studni. Wcześniej jednak na naszej działce konieczne będą badania gruntu. Z analizy dowiemy się, jaki rodzaj gruntu znajduje się na naszej działce oraz na jakiej głębokości w zależności od pór roku znajdują się wody gruntowe. Jest to bardzo istotna informacja zgodnie z którą dobieramy rodzaj studni.

Jeżeli wiemy już, jaka studnia może zostać wybudowana na naszej działce i czy czerpana z niej woda jest zdatna do picia, czy będą konieczne specjalne filtry do uzdatniania wody, kolejnym krokiem jest uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego.

Aby nasze gotowe projekty domów jednorodzinnych mogły zostać złożone z wnioskiem o pozwolenie na budowę, musimy poddać je obowiązkowi adaptacji do lokalnych warunków, stworzyć projekt zagospodarowania działki oraz uzyskać wszystkie wymagane uzgodnienia i opinie. Jeżeli planowana jest budowa studni jednym z koniecznych uzgodnień projektowych jest właśnie pozwolenie wodnoprawne.

Pozwolenie wodnoprawne uzyskamy składając stosowny wniosek u starosty lub dyrektora regionalnych zarządów gospodarki wodnej. Do wniosku musimy dołączyć tzw. operat wodnoprawny, czyli dokumentację techniczną, składającą się z części opisowej i graficznej.