Jak wytapetować pokój, nie tracąc przy tym nerwów

Położenie tapety w pokoju nie jest wcale tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Należy jedynie przestrzegać kilku prostych zasad i zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia.

Potrzebne będą:Sprzęt do tapetowania

Pędzel do nakładania kleju
Ołówek
Nożyk do przycinania tapet
Gumowy wałek
Klej do tapet
Wiadro plastikowe
Poziomnica
Miarka

Przygotowania

Najważniejsza zasada tapetowania brzmi: „co nagle to po diable”. Należy dobrze przygotować ścianę, na którą zamierzamy nakleić tapetę. Pomoże nam to zaoszczędzić sporo czasu i otrzymać estetyczny oraz trwały efekt. Surowy tynk koniecznie trzeba pokryć środkiem gruntującym. Jeśli na ścianie znajduje się stara tapeta należy ją całkowicie usnąć, najlepiej przy użyciu preparatu do odklejania tapet. Nierówności w ścianie trzeba zagipsować i wygładzić.

Miejsce, na które zamierzamy naklejać tapetę musi być gładkie, czyste i suche. Przed przystąpieniem do tapetowania należy usunąć listwy przypodłogowe, gniazdka, włączniki oraz gwoździe lub haczyki tkwiące w ścianie.

Naklejanie Tapety

Rozłóż tapetę na twardej i gładkiej powierzchni. W tej roli dobrze sprawdzi się duża płyta meblowa. Potnij tapetę na równe fragmenty biorąc pod uwagę wysokość pomieszczenia. Zostaw sobie około 5 cm zapasu. Jeśli dany fragment okaże się nieco za duży, zawsze można go przyciąć. Pamiętaj, by nie smarować na raz zbyt wielu płacht. Jeśli stosujesz tapety flizelinowe – klejem smaruje się tylko ścianę.

Wymieszaj klej z wodą przestrzegając proporcji podanych na opakowaniu. Potem rozprowadź go równomiernie za pomocą pędzla po spodniej stronie tapety. Smaruj nie więcej niż trzy bryty na raz, biorąc pod uwagę ich kolejność kładzenia na ścianie.

Każdy bryt złóż klejem do środka, tak, by nie wysychał zbyt szybko i pozostaw tapetę do nasiąknięcia uwzględniając czas zalecany przez producenta kleju.

Zanim przykleisz pierwszy pas, wyrysuj na ścianie za pomocą poziomnicy pion. Przyłóż bryt do ściany, zaczynając od góry. Jego krawędź powinna dokładnie pasować do wyrysowanego na ścianie pionu. Kiedy poczujesz, że tapeta zaczyna przylegać do ściany delikatnie przyciśnij ją w kierunku od środka na zewnątrz. Następnie wygładź nierówności za pomocą gumowego wałka.

Kolejne pasy naklejaj dokładnie obok siebie, tak, by nie zachodziły jedne na drugie i jednocześnie nie powstawały odstępy. Jeśli pomieszczenie jest wysokie na pewno nie zaszkodzi zapewnienie sobie pomocy drugiej osoby. Jeżeli na tapecie widnieje powtarzalny wzór, zwróć uwagę by motywy na kolejnych fragmentach pasowały do siebie. Zawsze tapetuj zgodnie z kierunkiem zaznaczonym na rolce. Odetnij nadmiar tapety za pomocą nożyka, zamontuj na powrót gniazdka, włączniki i listwy.

Teraz możesz zaprosić znajomych, żeby pochwalić się własnoręcznie położoną tapetą.

Pozostałe artykuły tematyczne o nieruchomościach online:

about author

admin

related articles

Napisz do nas:

Emailpawelh298[malpa]tlen.pl
Tel[035] 879 90 99
Fax[035] 879 90 00
MiastoPoznań
RegionWielkopolska
KrajPolska

Polecamy:

  • Drogie ogrzewanie nieruchomości

    Drogie ogrzewanie nieruchomości Okazuje się, że spadek stawek za gaz przewidzianych na 2013 rok, wcale nie idzie w parze z zmniejszonymi rachunkami, które trzeba będzie zapłacić za ogrzewanie. Okazuje się bowiem, że najprawdopodobniej w obecnym sezonie trzeb będzie zapłacić nawet o 100, 200 złotych więcej za rachunki za gaz. Właściciele nieruchomości nie zbyt uszczęśliwieni również…

    Read more
  • Najem czy zakup?

  • Największy budynek świata