Historia pieniądza

Historia pieniądza wiąże się z rozwojem gospodarki towarowej. Zanim powstał pieniądz towar był wymieniany na inny. Funkcję pieniądza na przestrzeni lat pełniły różne towary : bydło, zboże, futra. Najbardziej tez okazały się wartościowe kruszce szlachetne jak: złoto, srebro. We współczesnym świecie powszechnie używanym pieniądzem jest pieniądz papierowy. Pieniądz ten jest znakiem wartości. W każdym kraju monopol na emisje pieniądza ma bank centralny. Pieniądz jest środkiem płatniczym w danym kraju. Obok pieniądza papierowego jest jeszcze w obrocie bilon. Bilon występuje w postaci monet.

Pieniądz jest miernikiem wartości wyraża on wartość wszystkich towarów będących na rynku oraz usług. Nadmiar pieniądza w obiegu powoduje inflację która ma wpływ na wzrost cen. Każde państwo, tworzy własny system pieniężny, ustala jednostkę pieniądza, nadaje jej nazwę. Pieniądz też może mieć postać kredytu. Wtedy posługujemy się wekslem lub czekiem. Pierwszym pieniądzem było złoto. Od roku 1944 najważniejszą walutą na świecie był dolar który był wymieniany na złoto według kursu wyznaczonego przez banki centralne. Poszczególne kraje określały kursy swoich walut w stosunku do dolara lub złota. Historia pieniądza, rozwoju i płatności jest fascynująca i ja osobiście bardzo chętnie czytam sobie o tej tematyce, próbując sobie wyobrazić jak wyglądałaby nasza cywilizacja, gdybyśmy prowadzili gospodarkę opartą na wymianie.

Pozostałe artykuły tematyczne o nieruchomościach online:

about author

admin

related articles

Napisz do nas:

Emailpawelh298[malpa]tlen.pl
Tel[035] 879 90 99
Fax[035] 879 90 00
MiastoPoznań
RegionWielkopolska
KrajPolska

Polecamy:

  • Drogie ogrzewanie nieruchomości

    Drogie ogrzewanie nieruchomości Okazuje się, że spadek stawek za gaz przewidzianych na 2013 rok, wcale nie idzie w parze z zmniejszonymi rachunkami, które trzeba będzie zapłacić za ogrzewanie. Okazuje się bowiem, że najprawdopodobniej w obecnym sezonie trzeb będzie zapłacić nawet o 100, 200 złotych więcej za rachunki za gaz. Właściciele nieruchomości nie zbyt uszczęśliwieni również…

    Read more
  • Najem czy zakup?

  • Największy budynek świata