Energooszczędne projekty domów jednorodzinnych

Energooszczędne projekty domów jednorodzinnych często mają system grzewczy oparty o nowoczesne urządzenia oraz odnawialne źródła energii, takie jak kolektory słoneczne czy pompy ciepła. Generują one duże niższe koszty ogrzewania, są bezpieczniejsze i przyjazne dla środowiska. Mimo iż instalacja ogrzewania oparta na OZE jest dosyć drogim rozwiązaniem, to wspierające energooszczędność rządowe i pozarządowe organizacje ułatwiają inwestorom zakup i montaż tych urządzeń, oferując atrakcyjne dotacje do kredytów czy ekokredyty.

Tymczasem projekty domów pasywnych rezygnują niemalże całkowicie z systemu ogrzewania. Niemiecki Passivhaus Instytut głosi, że pasywny dom jednorodzinny to budynek, który dla zapewnienia komfortu cieplnego mieszkańców nie zużywa więcej niż 15 kWh na 1m2 powierzchni użytkowej. Przypomnijmy, że aktualnie w Polsce wskaźnik zapotrzebowania ciepła na ogrzewanie domu jednorodzinnego wybudowanego zgodnie z aktualnymi przepisami wynosi w zależności od kształtu i wielkości budynku około 90-150 kWh/1m2 powierzchni użytkowej na rok. Tymczasem domy energooszczędne pozwalają ograniczyć straty do poziomu 40-70 kWh/1m2.

A jak to wygląda w przypadku domu pasywnego? Dom pasywny wyróżnia bardzo niskie zapotrzebowanie na energię do ogrzewania ? poniżej 15 kWh/1m2 na rok. Różnica między domem energooszczędnym a pasywnym jest więc zauważalna.

Czy możliwe jest uzyskanie tak wysokiej izolacyjności, by w naszym klimacie projekt domu nie musiał być ogrzewany?

Dom pasywny potrzebuje maksymalnie 1,5 l oleju opałowego na m2 na rok. Ponadto ma bardzo niskie zużycie wszystkich innych nośników energii: gazu, energii elektrycznej, drewna itp. Izolacja ścian i innych przegród budowlanych jest tak dobra, że nie są potrzebne grzejniki konwektorowe czy ogrzewanie podłogowe. Część pomieszczeń dogrzewana jest przez skuteczną nowoczesną wentylację z odzyskiem ciepła.

 

Pozostałe artykuły tematyczne o nieruchomościach online:

about author

admin

related articles

Napisz do nas:

Emailpawelh298[malpa]tlen.pl
Tel[035] 879 90 99
Fax[035] 879 90 00
MiastoPoznań
RegionWielkopolska
KrajPolska

Polecamy:

  • Drogie ogrzewanie nieruchomości

    Drogie ogrzewanie nieruchomości Okazuje się, że spadek stawek za gaz przewidzianych na 2013 rok, wcale nie idzie w parze z zmniejszonymi rachunkami, które trzeba będzie zapłacić za ogrzewanie. Okazuje się bowiem, że najprawdopodobniej w obecnym sezonie trzeb będzie zapłacić nawet o 100, 200 złotych więcej za rachunki za gaz. Właściciele nieruchomości nie zbyt uszczęśliwieni również…

    Read more
  • Najem czy zakup?

  • Największy budynek świata